Ankilozan Spondilit’te Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anlam ve Önemi

Ankilozan Spondilit’te Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anlam ve Önemi

Ankilozan Spondilit Nedir? Ankilozan Spondilit’te Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anlam ve Önemi

Ankilozan Spondilit (AS), omurgada, pelviste, kalça, diz, ayaklar ve omuzlar gibi eklemlerde ağrı ve sertliğe neden olan iltihaplı bir hastalıktır. Ankilozan Spondilit (AS), kronik bir hastalık olmakla birlikte; kişilerin çoğunluğu HLA-B27 adlı bir gen taşıyor olsa da ebeveynlerden taşınmış genin yüzde 80’i hastalığı göstermez. Hastalığın görülme sıklığı erkeklerde kadınlara göre 2-3 kat daha fazladır. Erkek bireyler hastalığı kadın hastalara göre daha şiddetli ve belirgin geçirmektedir. Genellikle 17 ile 45 yaş arasındaki bireylerde teşhis edilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon süreci, Ankilozan Spondilit (AS)  rahatsızlığı yaşayan kişilerde kas esnekliği , güç ve eklem hareketliliğini artırmaya, postür ve duruşu desteklemek için ağrıyı azaltmaya ve günlük yaşam aktivitelerini daha kolay gerçekleştirmeye yardımcı olmaktadır.

Rehabilitasyon ve Fizik Tedavi sürecinde,

Duruş Eğitimi, Bu eğitim, dik durmanızı sağlamak için önemlidir.

 Güçlendirme Egzersizleri, Sırt ve karın, uygun duruş, yürüme, günlük yaşam becerilerini sağlamak için önemlidir

Nefes Egzersizleri, Doğru ve derin nefes alarak toksinleri atma ve sindirim sağlığınızı iyileştirme sürecine yardımcı olursunuz. Doğru Derin nefes alma ya da yavaş nefes alma, onu düzenli olarak uygulayan kişiye sakinlik ve esenlik verirken vücuttaki oksijen ve kan akışını artırır.

Esneme Egzersizleri ve Germe Egzersizleri, Basit hareket açıklığı egzersizleri omurganın ve diğer eklemlerin sertleşmesini önlemeye yardımcı olurken; eklem ağrısını azalttığı ve hareketi iyileştirdiği izlenmiştir.

Ankilozan Spondilit tedavisinde egzersiz yapmak, omurga hareketliliğini ve fiziki yeterliliği korumak veya geliştirmek ve ayrıca ağrıyı azaltmak için önemlidir. Fonksiyonların korunması ve deformitelerin önlenmesi ancak düzenli fizik tedavi ile sağlanabilir.

Ümit Can ORUÇ

FİZYOTERAPİST

 

 

Sağlığa ve eğitime dair blog yazılarımız:

>>Tüm yazılar

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Ergoterapi

26.10.2022 12:35:46

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluklarında Ergoterapistler Neler Yapar?

Devamı

Down Sendromunda Ergoterapi

26.10.2022 12:30:39

Ergoterapistler down sendromunlu bireylerin tuvalet, beslenme, giyinme, yemek yeme gibi kendine bakım aktivitelerinde bağımsız olmalarını hedefler.

Devamı

Otizmde Ergoterapi

26.10.2022 12:20:28

Ergoterapistler klinikte otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarla çok fazla çalışırlar. Otizm spektrum bozukluğunda ergoterapistler neler yapmaktadırlar?

Devamı

Artrit Farkındalığı Günü

12.10.2022 17:32:50

Bugün 12 Ekim Dünya Artrit Farkındalığı Günü

Devamı

Kekemelik Farkındalık Günü

22.10.2022 17:17:03

Konuşma akıcılığını bozan kekemelik, tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir.

Devamı

Pediatride Ergoterapi

23.09.2022 17:26:24

Pediatrik ergoterapistler; çocukların bağımsızlıklarını kazanmasına, çocukların rollerini gerçekleştirebilmesini ve sosyalleşmesi için gereken ince motor becerileri, duyusal motor becerileri ve görsel motor becerilerin gelişimini sağlayacak çalışmalar yapar.

Devamı

Ergoterapi Nedir?

23.09.2022 15:10:06

Ergoterapi, bireylerin günlük yaşamlarında bağımsızlıklarını maksimum seviyeye çıkartmayı ve günlük yaşamında katılımı arttırmayı hedefleyen bir sağlık mesleğidir.

Devamı

Otizmli çocuğu olan ailelere tavsiyeler

14.09.2020 12:21:10

Otizmli bir çocuğa sahip olmak tüm aileyi etkiler, zaman alıcı ve sıkıntılı olabilir. Çocuğunuz gibi ailenizin de fiziksel ve duygusal sağlığına dikkat edin.

Devamı

Duyu Bütünleme Odamız faaliyete geçti

13.09.2022 12:47:46

Duyu bütünleme eğitimleri için yeni teknolojileri kullanarak hazırlanan odamız ve uzman eğitimcilerimiz hazır.

Devamı
...

İletişim Formu

BENİ ORAYA GÖTÜR Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp