Okul Başarısızlığı

Okul Başarısızlığı

Çocuklar isteseler de istemeseler de okula gitmek zorundadırlar. Okulda başarılı olmak her öğrenciden beklenen, istenen bir durumdur. Ancak bazı öğrenciler okulda isteseler de çabalasalar da başarılı olamayabilirler. Bu durumun altında birçok etken yatabilir. Bu etkenlerden bazılar:

- Özel öğrenme güçlüğü
- Mental retardasyon (zeka geriliği)
- İşitme kaybı
- Görme kaybı
- Psikolojik sorunlar
- Bedensel yetersizlikler
- Aile içi çatışmalar
- Sosyal uyum güçlüğü

Okullarda çocuklara her birine ayrı bir birey gibi davranılmalı gereksinimlerine uygun hareket edilmelidir. Ancak bu şimdiki şartlarda pek mümkün bir durum değildir. Sınıflar kalabalık olmasından dolayı her bir öğrenci ile tek tek ilgilenmek mümkün değildir.

Okul başarısızlığın değerlendirilmesinde psikolojik değerlendirme oldukça önemlidir. Çocuğun psikolojik durumu başarısını, dikkatini, motivasyonunu büyük oranda etkiler. Aile faktörü de oldukça önemlidir. Yanlış aile tutumlarından biri de evde sürekli okulu ve dersleri konuşmaktır. Ailenin gündemi tamamen derslere ve sınavlara odaklanırsa çocuk ağır yük ve sorumluluk altında ezilecek, yapabileceğini de yapamaz hale gelebilmektedir. Yüksek beklentilere girmek çocuğu kötü bir psikolojiye sokabilir.

Yapılması gereken çocuğa desteği hissettirmek ancak büyük sorumluluklar ve yüksek beklentilere girmemektir. Son zamanlarda depresif, okula gitmek istemeyen, sürekli ağlama krizleri, öfke nöbetleri belirtileri varsa en yakın zamanda psikolojik destek alınmalıdır.

Psikolog Duygu Dilek

Sağlığa ve eğitime dair blog yazılarımız:

>>Tüm yazılar

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Ergoterapi

26.10.2022 12:35:46

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluklarında Ergoterapistler Neler Yapar?

Devamı

Down Sendromunda Ergoterapi

26.10.2022 12:30:39

Ergoterapistler down sendromunlu bireylerin tuvalet, beslenme, giyinme, yemek yeme gibi kendine bakım aktivitelerinde bağımsız olmalarını hedefler.

Devamı

Otizmde Ergoterapi

26.10.2022 12:20:28

Ergoterapistler klinikte otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarla çok fazla çalışırlar. Otizm spektrum bozukluğunda ergoterapistler neler yapmaktadırlar?

Devamı

Artrit Farkındalığı Günü

12.10.2022 17:32:50

Bugün 12 Ekim Dünya Artrit Farkındalığı Günü

Devamı

Kekemelik Farkındalık Günü

22.10.2022 17:17:03

Konuşma akıcılığını bozan kekemelik, tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir.

Devamı

Pediatride Ergoterapi

23.09.2022 17:26:24

Pediatrik ergoterapistler; çocukların bağımsızlıklarını kazanmasına, çocukların rollerini gerçekleştirebilmesini ve sosyalleşmesi için gereken ince motor becerileri, duyusal motor becerileri ve görsel motor becerilerin gelişimini sağlayacak çalışmalar yapar.

Devamı

Ergoterapi Nedir?

23.09.2022 15:10:06

Ergoterapi, bireylerin günlük yaşamlarında bağımsızlıklarını maksimum seviyeye çıkartmayı ve günlük yaşamında katılımı arttırmayı hedefleyen bir sağlık mesleğidir.

Devamı

Otizmli çocuğu olan ailelere tavsiyeler

14.09.2020 12:21:10

Otizmli bir çocuğa sahip olmak tüm aileyi etkiler, zaman alıcı ve sıkıntılı olabilir. Çocuğunuz gibi ailenizin de fiziksel ve duygusal sağlığına dikkat edin.

Devamı

Duyu Bütünleme Odamız faaliyete geçti

13.09.2022 12:47:46

Duyu bütünleme eğitimleri için yeni teknolojileri kullanarak hazırlanan odamız ve uzman eğitimcilerimiz hazır.

Devamı
...

İletişim Formu

BENİ ORAYA GÖTÜR Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp