Pes Planus Nedir?

Pes  Planus Nedir?

PES PLANUS NEDİR?

Toplumda ayak plantar arkı, kişiler arasında değişiklikler göstermekte ve buna bağlı olarak ayak rahatsızlıkları görülebilmektedir. Medial plantar arktaki çöküklük olarak tanımlanan pes planus genel bir terim olup, düztabanlık veya taban çökmesi olarak da bilinir. Longitudinal arktaki bu çökme, arkı oluşturan talokalkaneal, talonavikuler ve navikulokuneiform eklemlerden biri veya tümünün plantar deviasyonu sonucu oluşur. Ayağın longitudinal ark yüksekliğinin kabul edilmiş normal veya ortalama değerleri yoktur.

Pes planus tedavisinde konservatif ve cerrahi yaklaşımlardan hangisinin seçileceği hastanın yaşına, cinsiyetine, semptomlarının şiddetine, fonksiyonel durumuna ve altta yatan etiyolojik faktöre göre değişmektedir.

Anne babalar bebeklerinin tabanında çukurluk göremeyince düz taban olacağından, ileride yürüme bozukluğu ortaya çıkacağından, spor yapmakta zorlanacağından, hatta askerlik ya da polislik gibi mesleklere alınmamasından kaygı duyarlar. Oysa tüm bebekler esnek pes planuslu olarak doğarlar ve yaşamın ilk üç yılında hemen tümü pes planusludur, normal ayak arkı yaşamın ilk 10 yılı süresince gelişir

Çocuğunuzun düz taban olup olmadığını ev ortamında öğrenmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. Çocuğunuzun ayaklarının altını boyayın ve bir kağıda bastırın. Oyuk olması gereken yer kağıt üzerinde iz bırakmamalıdır.
2. Çocuğunuz ayakta iken başparmağını kaldırın. Bu pozisyonda oyukluk oluşmalıdır.

Yöntemlerin kesin sonuç vermeyeceğini, kesin tanının hekim tarafından konması gerektiğini unutmayın.
Düz taban tedavisinde hastanın yaşı, cinsiyeti (erkeklerde oran biraz daha fazladır), düz tabanlığın çeşidi, düz tabanlığın sebebi ve semptomların görülüp görülmemesi önemlidir.

7-10 yaşında, yürürken ağrıları olan ve rijit düz tabana sahip çocuklarda kesinlikle doktor kontrolüne ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu dönemde fizyoterapist eşliğinde ayak egzersizleri uygulanabilir. Parmak ucunda, topuklarda, ayağın iç ve yan kısımlarında yürüme, çıplak ayakla farklı zeminlerde yürüme, ayak altına konan bir topu yuvarlama, ayak altına konan bir çarşafı toplayıp düzeltme vb egzersizler ayak tabanındaki kasları kuvvetlendirebileceği gibi tabanın normal görüntüsüne kavuşmasına da yardımcı olabilir.

İlerlemiş vakalarda ise ameliyat tercih edilebilir. Genellikle 10 yaşın altındaki çocuklarda ameliyat tercih edilmez ancak altta yatan sebep bu durumu değiştirebilir.

SABİHA AÇIKALIN
FİZYOTERAPİST

 

Sağlığa ve eğitime dair blog yazılarımız:

>>Tüm yazılar

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Ergoterapi

26.10.2022 12:35:46

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluklarında Ergoterapistler Neler Yapar?

Devamı

Down Sendromunda Ergoterapi

26.10.2022 12:30:39

Ergoterapistler down sendromunlu bireylerin tuvalet, beslenme, giyinme, yemek yeme gibi kendine bakım aktivitelerinde bağımsız olmalarını hedefler.

Devamı

Otizmde Ergoterapi

26.10.2022 12:20:28

Ergoterapistler klinikte otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarla çok fazla çalışırlar. Otizm spektrum bozukluğunda ergoterapistler neler yapmaktadırlar?

Devamı

Artrit Farkındalığı Günü

12.10.2022 17:32:50

Bugün 12 Ekim Dünya Artrit Farkındalığı Günü

Devamı

Kekemelik Farkındalık Günü

22.10.2022 17:17:03

Konuşma akıcılığını bozan kekemelik, tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir.

Devamı

Pediatride Ergoterapi

23.09.2022 17:26:24

Pediatrik ergoterapistler; çocukların bağımsızlıklarını kazanmasına, çocukların rollerini gerçekleştirebilmesini ve sosyalleşmesi için gereken ince motor becerileri, duyusal motor becerileri ve görsel motor becerilerin gelişimini sağlayacak çalışmalar yapar.

Devamı

Ergoterapi Nedir?

23.09.2022 15:10:06

Ergoterapi, bireylerin günlük yaşamlarında bağımsızlıklarını maksimum seviyeye çıkartmayı ve günlük yaşamında katılımı arttırmayı hedefleyen bir sağlık mesleğidir.

Devamı

Otizmli çocuğu olan ailelere tavsiyeler

14.09.2020 12:21:10

Otizmli bir çocuğa sahip olmak tüm aileyi etkiler, zaman alıcı ve sıkıntılı olabilir. Çocuğunuz gibi ailenizin de fiziksel ve duygusal sağlığına dikkat edin.

Devamı

Duyu Bütünleme Odamız faaliyete geçti

13.09.2022 12:47:46

Duyu bütünleme eğitimleri için yeni teknolojileri kullanarak hazırlanan odamız ve uzman eğitimcilerimiz hazır.

Devamı
...

İletişim Formu

BENİ ORAYA GÖTÜR Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp