Down Sendromunda Ergoterapi

Down Sendromunda Ergoterapi

Down Sendromunda Ergoterapi

İlk defa 1866'da Down tarafından tanımlanan sendromun genetik temelini 1959'da Lejenue ortaya çıkarmıştır. Down sendromu, 21. kromozomun tamamının ya da bir kısmının fazladan bir kopyasının bulunması sonucu ortaya çıkar. Türkiye'de her yıl 1500 Down sendromlu bebek doğmaktadır ve Türkiye'de 100.000 civarında Down sendromlunun olduğu tahmin edilmektedir. Down sendromlu nüfus giderek büyümektedir. Bu yüzden down sendromlu bireylerin gelişimsel sürecin takip edilmesi gerekir.

Down sendromlu bireylerin gözle fark edilir fiziksel özellikleri, düşük kas tonusu, sarkık dil, kalın ense, el ve ayak parmaklarında kısalık ve kalınlık, çekik göz gibi özellikleri vardır.

Down Sendromlu Bireylere Ergoterapistler Neler Yaparlar?

  • Ergoterapistler down sendromunlu bireylerin tuvalet, beslenme, giyinme, yemek yeme gibi kendine bakım aktivitelerinde bağımsız olmalarını hedefler.
  • Bu bireyler düşük kas tonusuna sahiptirler. Böylece ince ve kaba motor becerilerde zayıflık meydana gelir. Makas tutma, kaşık-çatal tutma, yazı yazma, boyama yapma gibi ince motor beceriler; merdiven çıkma, koşma, zıplama gibi kaba motor becerilerde zayıflıklar mevcuttur. Böylece ince ve kaba motor becerileri geliştirmek hedeflenmektedir.
  • Dikkat süreleri, hafızaları, görsel algı becerileri, soyut düşünme becerileri zayıftır. Bu beceriler geliştirilerek bireyin okula hazırlanması hedeflenir.
  • Beden farkındalıkları, denge, koordinasyonları zayıftır. Bu yüzden vücutlarını konumlandırmakta zorlanırlar. Duyusal problemler giderilerek daha bağımsız olmaları hedeflenir.
  • Praksis dediğimiz motor planlama becerilerinin geliştirilmesi amaçlanır.
  • Duygusal adapte olma becerileri zayıftır. Duygusal reaktivite zorlukları azaltılır.
  • Bu bireylerin iletişim becerileri zayıf olabilir. Böyle durumlarda akranlarıyla sosyalleşme becerileri geliştirilir.

Ergoterapist Büşra KÜKA

 

Sağlığa ve eğitime dair blog yazılarımız:

>>Tüm yazılar

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Ergoterapi

26.10.2022 12:35:46

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluklarında Ergoterapistler Neler Yapar?

Devamı

Down Sendromunda Ergoterapi

26.10.2022 12:30:39

Ergoterapistler down sendromunlu bireylerin tuvalet, beslenme, giyinme, yemek yeme gibi kendine bakım aktivitelerinde bağımsız olmalarını hedefler.

Devamı

Otizmde Ergoterapi

26.10.2022 12:20:28

Ergoterapistler klinikte otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarla çok fazla çalışırlar. Otizm spektrum bozukluğunda ergoterapistler neler yapmaktadırlar?

Devamı

Artrit Farkındalığı Günü

12.10.2022 17:32:50

Bugün 12 Ekim Dünya Artrit Farkındalığı Günü

Devamı

Kekemelik Farkındalık Günü

22.10.2022 17:17:03

Konuşma akıcılığını bozan kekemelik, tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir.

Devamı

Pediatride Ergoterapi

23.09.2022 17:26:24

Pediatrik ergoterapistler; çocukların bağımsızlıklarını kazanmasına, çocukların rollerini gerçekleştirebilmesini ve sosyalleşmesi için gereken ince motor becerileri, duyusal motor becerileri ve görsel motor becerilerin gelişimini sağlayacak çalışmalar yapar.

Devamı

Ergoterapi Nedir?

23.09.2022 15:10:06

Ergoterapi, bireylerin günlük yaşamlarında bağımsızlıklarını maksimum seviyeye çıkartmayı ve günlük yaşamında katılımı arttırmayı hedefleyen bir sağlık mesleğidir.

Devamı

Otizmli çocuğu olan ailelere tavsiyeler

14.09.2020 12:21:10

Otizmli bir çocuğa sahip olmak tüm aileyi etkiler, zaman alıcı ve sıkıntılı olabilir. Çocuğunuz gibi ailenizin de fiziksel ve duygusal sağlığına dikkat edin.

Devamı

Duyu Bütünleme Odamız faaliyete geçti

13.09.2022 12:47:46

Duyu bütünleme eğitimleri için yeni teknolojileri kullanarak hazırlanan odamız ve uzman eğitimcilerimiz hazır.

Devamı
...

İletişim Formu

BENİ ORAYA GÖTÜR Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp