Hiperaktivite Nedir?

Hiperaktivite Nedir?

HİPERAKTİVİTE

Hiperaktivite, çocukluk çağında yaygın görülen nöropsikiyatrik bir bozukluktur. Hiperaktivite tanısı konan çocuklar dürtülerini kontrol etmekte zorlanırlar. Ani tepkiler verebilir ve ya düşünmeden konuşabilirler. Konuşmaya başkalarının sözünü keserek başlayabilirler. Hiperaktif çocuklar konuşmaları takip etmekte ve diyalogları sürdürmekte oldukça zorlanırlar. Bunların yanı sıra hiperaktif çocuklar, otururken dahi sakin kalkmakta güçlük çeker, sürekli el ve ayaklarını oynatırlar.
Hiperaktivite; dikkat, dürtü ,konsantrasyon ve hareket kontrolü bozukluklarından oluşur.Çocuğun akademik alanda akranlarının gerisinde kalmasına da neden olan bu durum, zamanla yetersizlik hissine ve öz güvende zedelenmeye yol açabilir. Hiperaktivitenin en yaygın belirtilerinden biride dikkat eksikliğidir. Okul çağındaki çocuklarda belirgin olarak görülür. Ayrıntılara dikkat etmeyen çocuklar, verilen görevlerde hata yapabilirler.

Çocuk ve yetişkinlerde görülen dikkat eksikliğinin yaygın belirtileri şu şekildedir:

  • Onlarla konuşulduğu ve iletişime geçildiği anlarda dinlemiyor gibi görünebilirler.
  • Okul çağındaki çocuklar; uzun konuşmalara, derslere, görevlere ve etkinliklere karşı ilgi duymayabilir. Bu ilgisizliğin sebebi , çocukların odaklanmakta problemi yaşadığına işaret eder.
  • Talimatları takip etmekte zorlanan çocuklar; okul ödevlerini ya da günlük yaşamda uyması ve uygulaması gereken görevleri yerine getiremeyebilir. Verilen görevleri uygulamak için hareket geçseler bile görevi tamamlamakta genelde zorlanırlar.
  • Organize olmakta sorun yaşayabilirler. Zaman yönetimini yapamadıkları için sorumluluk ve işlerini planlamakta zorlanirlar; düzensiz ve dağınık çalışırlar.
  • Hiperaktif kişiler, bilişsel aktivite sayılabilecek formlar ,raporlar, ödevler gibi yazma işlemi gerektiren faaliyetlerden kaçınabilirler.
  • Dikkatleri dağınık olması sebebiyle eşyalarını kaybetme sıklıkları fazladır.
  • Farklı genlerin ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucu oluştuğu düşünülen hiperaktivitenin tedavisi ise hiperaktiviteye sebep olan odağın belirlenmesinin ardından kişiye özel olarak yapılır.

Hiperaktivitenin yaklaşık % 5'i okul çağındaki çocuklarda görülür. Doğru ve bireye uygun şekilde tedavi edildiğinde olumlu gelişmeler gözlenir. Sosyal çevresinde daha uyumlu ve topluma adapte olmakta daha az zorlanan bir hâle gelir.

Hiperaktivite tanısı koyulduktan sonra tedavi yöntemleri değerlendirilir. Bunlar ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere iki seçenek arasında belirlenir. Genellikle iki yöntem birlikte uygulanır. Yanı sıra bilişsel davranışçı terapi ve konuşma terapisi uygulanabilir. Bireysel eğitim ile birlikte ebeveyn eğitimi de uygulanabilir. Hiperaktivite, kendiliğinden iyileşmez ya da tamamen geçmez. Tedavisi uzun süreler alabilir. Zamanla hiperktivite belirtileri azalmaya başlasa da tedavi süreci bırakıldığında yetişkinlik döneminde belittiler hissedilir düzeyde tekrar ortaya çıkabilir. Tedavi edilmemesi bireyin kişisel gelişimini, sosyal çevresini, akran etkileşimi ve akademik hayatını olumsuz anlamda etkiler.

Siz de çocuğunuzda hiperaktivite belirtilerinden birkaçının olduğunu gözlemlediyseniz, gerekli testler ve yönlendirmelerin yapılması için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Hatice ŞAHİN

UZMAN ÖĞRETİCİ

Sağlığa ve eğitime dair blog yazılarımız:

>>Tüm yazılar

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Ergoterapi

26.10.2022 12:35:46

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluklarında Ergoterapistler Neler Yapar?

Devamı

Down Sendromunda Ergoterapi

26.10.2022 12:30:39

Ergoterapistler down sendromunlu bireylerin tuvalet, beslenme, giyinme, yemek yeme gibi kendine bakım aktivitelerinde bağımsız olmalarını hedefler.

Devamı

Otizmde Ergoterapi

26.10.2022 12:20:28

Ergoterapistler klinikte otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarla çok fazla çalışırlar. Otizm spektrum bozukluğunda ergoterapistler neler yapmaktadırlar?

Devamı

Artrit Farkındalığı Günü

12.10.2022 17:32:50

Bugün 12 Ekim Dünya Artrit Farkındalığı Günü

Devamı

Kekemelik Farkındalık Günü

22.10.2022 17:17:03

Konuşma akıcılığını bozan kekemelik, tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir.

Devamı

Pediatride Ergoterapi

23.09.2022 17:26:24

Pediatrik ergoterapistler; çocukların bağımsızlıklarını kazanmasına, çocukların rollerini gerçekleştirebilmesini ve sosyalleşmesi için gereken ince motor becerileri, duyusal motor becerileri ve görsel motor becerilerin gelişimini sağlayacak çalışmalar yapar.

Devamı

Ergoterapi Nedir?

23.09.2022 15:10:06

Ergoterapi, bireylerin günlük yaşamlarında bağımsızlıklarını maksimum seviyeye çıkartmayı ve günlük yaşamında katılımı arttırmayı hedefleyen bir sağlık mesleğidir.

Devamı

Otizmli çocuğu olan ailelere tavsiyeler

14.09.2020 12:21:10

Otizmli bir çocuğa sahip olmak tüm aileyi etkiler, zaman alıcı ve sıkıntılı olabilir. Çocuğunuz gibi ailenizin de fiziksel ve duygusal sağlığına dikkat edin.

Devamı

Duyu Bütünleme Odamız faaliyete geçti

13.09.2022 12:47:46

Duyu bütünleme eğitimleri için yeni teknolojileri kullanarak hazırlanan odamız ve uzman eğitimcilerimiz hazır.

Devamı
...

İletişim Formu

BENİ ORAYA GÖTÜR Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp