Dil ve Konuşma Bozuklukları Destek Eğitim Programı

Dil ve Konuşma Bozuklukları Destek Eğitim Programı 830px

Dil ve Konuşma Bozuklukları Destek Eğitim Programı

(Bireysel-Grup)

Dil ve konuşma terapisi, dil ve/veya konuşma bozukluğu olan birçok çocuk için uygulanan tedavi yöntemidir. Konuşma bozukluğu seslerin doğru üretilememesi ile ilgili bir problem iken dil bozukluğu anlamadaki güçlük ya da düşüncelerini bildirmek için kelimeleri bir araya koyamamaktır.

Konuşma terapisti çeşitli dil ve konuşma bozukluğu olan her yaştaki kişiye yardım eder.

İşte konuşma terapistinin düzeltebileceği sorunlara birkaç örnek:

Artikülasyon Bozukluğu: Eğer sesleri doğru çıkarmada ya da kelimeleri doğru söylemede sorun yaşanıyorsa, bu artikülasyon problemidir. Örneğin çocuğunuz 'araba' yerine 'ayaba' ya da 'ekmek' yerine 'epmek' diyorsa artikülasyon sorunu vardır.

Akıcılık sorunları (kekemelik): Eğer çocuğunuz sesleri tekrar ediyorsa; kelimeyi tamamlamayı güçlükle yapıyorsa; akıcılık sorunu/ kekemelik olabilir. Örneğin; 'sosis' kelimesini söylerken 'so-so-so-sosis' ya da 'sssssssosis' diyebilir. Kekeleyen çocukların akıcılık sorunları vardır.

Ses bozukluğu: Çocuğunuz cümlesine başlarken sesi gür ve net olabilir fakat cümlesi bitinceye kadar sesi azalabilir, kısılabilir ve sesi sanki ağzında geveliyormuş gibi çıkabilir. Bazen de çocukların sesi sanki soğuk algınlığı almış gibi ya da burunlarından konuşuyormuş gibi çıkabilir. Bunlar da ses bozukluğunun birkaç örnek olabilir.

Dil bozukluğu: Çocuğunuz karşısındaki kişinin söylediklerini anlamada sorunu olabilir ya da düşüncelerini ifade etmek için kelimeleri bir araya getirmede sorunu olabilir. Böyle bir durum varsa çocuğunuzun dil bozukluğu olabilir.

--

Konuşma Sesi Bozuklukları: Özellikle okul öncesi çocuk grubunda rastlanılan, konuşurken yapılan ses hataları nedeniyle konuşmanın anlaşılırlığını etkileyen durumdur. Sesin üretimindeki zorluğun yanısıra kişinin konuşulan seslerin algılanmasında da (İşitmeden bağımsız olarak) yaşadığı fonoloji bir problem olabilir. Özellikle böyle bir durumda çocuk okuma-yazma öğeniminde zorluk yaşayacaktır. Bu sorun terapilerle ve aile desteğiyle çözülebilir.

 

 Dil ve konuşma ile ilgili yaşadığınız her türlü sorun için yanınızdayız. Uzman desteği ve randevu için bizimle iletişime kurun. 

Özel Çamlıca Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi

Kısıklı Mah, Alemdağ Yanyolu No:16, 34692 Üsküdar/İstanbul

Tel: 0 (216) 316 63 64

Tel: 0 (216) 316 63 65

Gsm: 0 541 316 63 65

Whatsapp: 0 541 316 63 65

 

BENİ ORAYA GÖTÜR Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp