Osteoartrit Nedir? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Süreci

Osteoartrit Nedir? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Süreci

Osteoartrit Nedir? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Süreci

Osteoartrit halk dilinde "eklem kireçlenmesi" olarak bilinir. Kireçlenme eklemin, dokuların normal yapılarının bozulup normal fonksiyonlarını yapamayacak hale gelmesi durumudur. Eklem kıkırdağının ağır fiziksel baskı altında kalmasına bağlı dejenere olması sonucu kireçlenme gelişir. Kireçlenme, genellikle yük taşıyan hareketli eklemlerde görülür. Kireçlenme kıkırdağın fiziksel baskı veya farklı sebeplerden dolayı süspansiyon görevi gören kıkırdağın dejenere olması sonucu, ekleme binen yükü dağıtmak için "osteofitleşme" denilen yeni kemik çıkıntıların oluşmasına sebep olur.

Özellikle yaşla birlikte, değişen hormonsal sebepler, kilo alımı, yanlış tekrarlayan hareketler vücut kütle durumunda negatif değişikliklere sebep olur. Bunlara bağlı olarak kas kütlesi azalır, vücudumuzun ağırlığını önce kaslar sonra eklem bağ kemik dokular taşır; kasların zayıf olması ekleme aşırı yük binmesine sebebiyet verir ve eklem dejenerasyonunu hızla arttıran bir faktör olur.

Fizik tedavi sürecinde,

Yükü azaltmak için, Yardımcı cihazlar, Baston, El ortezleri vb. , İş uğraşı ve fizik tedavi ile yaşam modifikasyonu, Kilo kontrolü, Ağır aktivitelerden kaçınma, İstirahat

Mobiliteyi artırmak için, Germe egzersizleri, ROM egzersizleri, Aerobik egzersizleri, Uygun kas güçlendirme egzersizleri, Fizik tedavi uygulamaları
Ağrı kontrolü için, Fizik tedavi uygulamaları, Dizlik vb.

Hastalığın her evresinde yapılabilir. Eklem çevresinde kanlanmayı arttırmak, iyileşmeyi hızlandırmak, ağrıyı azaltmak ve özellikle hareket yeteneği kısıtlanan kişilerde hareket özgürlüğünü tekrar kazandırmak için mutlaka yapılmalıdır. Fizik tedavide yüzeysel ve derin ısıtıcılar, elektrik akımları, lazer uygulamaları ve masaj ayrıca yapılabilmektedir.

Ümit Can ORUÇ

FİZYOTERAPİST

Sağlığa ve eğitime dair blog yazılarımız:

>>Tüm yazılar

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Ergoterapi

26.10.2022 12:35:46

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluklarında Ergoterapistler Neler Yapar?

Devamı

Down Sendromunda Ergoterapi

26.10.2022 12:30:39

Ergoterapistler down sendromunlu bireylerin tuvalet, beslenme, giyinme, yemek yeme gibi kendine bakım aktivitelerinde bağımsız olmalarını hedefler.

Devamı

Otizmde Ergoterapi

26.10.2022 12:20:28

Ergoterapistler klinikte otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarla çok fazla çalışırlar. Otizm spektrum bozukluğunda ergoterapistler neler yapmaktadırlar?

Devamı

Artrit Farkındalığı Günü

12.10.2022 17:32:50

Bugün 12 Ekim Dünya Artrit Farkındalığı Günü

Devamı

Kekemelik Farkındalık Günü

22.10.2022 17:17:03

Konuşma akıcılığını bozan kekemelik, tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir.

Devamı

Pediatride Ergoterapi

23.09.2022 17:26:24

Pediatrik ergoterapistler; çocukların bağımsızlıklarını kazanmasına, çocukların rollerini gerçekleştirebilmesini ve sosyalleşmesi için gereken ince motor becerileri, duyusal motor becerileri ve görsel motor becerilerin gelişimini sağlayacak çalışmalar yapar.

Devamı

Ergoterapi Nedir?

23.09.2022 15:10:06

Ergoterapi, bireylerin günlük yaşamlarında bağımsızlıklarını maksimum seviyeye çıkartmayı ve günlük yaşamında katılımı arttırmayı hedefleyen bir sağlık mesleğidir.

Devamı

Otizmli çocuğu olan ailelere tavsiyeler

14.09.2020 12:21:10

Otizmli bir çocuğa sahip olmak tüm aileyi etkiler, zaman alıcı ve sıkıntılı olabilir. Çocuğunuz gibi ailenizin de fiziksel ve duygusal sağlığına dikkat edin.

Devamı

Duyu Bütünleme Odamız faaliyete geçti

13.09.2022 12:47:46

Duyu bütünleme eğitimleri için yeni teknolojileri kullanarak hazırlanan odamız ve uzman eğitimcilerimiz hazır.

Devamı
...

İletişim Formu

BENİ ORAYA GÖTÜR Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp