Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı

Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı

Bireylerin genel özelliklerinin çok geniş bir yelpazede çeşitlilik göstermesi, yaşam kalitelerinin arttırılması ve belli bir düzeyde tutulması gereğini yerine getiren eğitimdir.

Rehabilitasyon, kişinin doğuştan veya sonradan, herhangi bir nedenle oluşan kalıcı veya geçici yetersizliklerinin, kaybedilmiş bazen de limitlenmiş olan fonksiyonel kapasitesinin belirlenerek tedavi edilmesi, psikolojik sosyal ve mesleki açıdan da desteklenerek günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlamaktır.

Rehabilitasyon, kişinin doğuştan veya sonradan, herhangi bir nedenle oluşan kalıcı veya geçici yetersizliklerinin, kaybedilmiş bazen de limitlenmiş olan fonksiyonel kapasitesinin belirlenerek tedavi edilmesi, psikolojik sosyal ve mesleki açıdan da desteklenerek günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlamaktır. Çok yönlü tedavi yaklaşımı olan rehabilitasyon, fiziksel engellilerde çocuğa özgü fizyoterapi ve rehabilitasyon programını gerektirir ve rehabilitasyon programının standardizasyonu yoktur. Rehabilitasyon uygulamalarının ana elemanı fizyoterapisttir.

Rehabilitasyondaki amaç, çocuğun mevcut potansiyelinin arttırılarak sosyal hayatta mümkün olduğunca bağımsız hale getirilmesidir. Her ne kadar ortak tanıları olsa da, her çocuğun etkilenimi ve gelişim düzeyi farklı olacağı için tedavi programı farklı olmalıdır. İyi bir rehabilitasyon programı için çok iyi bir değerlendirme , takip ve ortezleme gerekir. Diğer bilim dallarında olduğu gibi rehabilitasyon da sürekli olarak gelişim göstermektedir. Bu yüzden de bir rehabilitasyon elemanın sürekli olarak gelişimleri takip etmesi, her çocuk için en uygun rehabilitasyon programınıseçebilmesi gerekir. Rehabilitasyona başlayan çocuklar oyun çağında oldukları için, yapılan tedavini ciddiyetini anlamalarını bekleyemeyiz. Bu yüzden rehabilitasyon seansları oyun havasında geçmelidir. Çocuklarla çalışan fizyoterapistin güler yüzlü çocukları seven, sabırlı ve tam donanımlı olması gerekir.

Merkezimizde fizyoterapistler tarafından her çocuğa uygun rehabilitasyon programı çizilir ve belirli aralıklarda değerlendirmelerle bu program tekrar gözden geçirilir. Rehabilitasyon sadece seans süresince değil bütün gün devam etmelidir. Bu yüzden ev içi düzenlemelerle ve aile her konuda bilgilendirilerek bu sürenin bütün güne yayılması sağlanır. Ailenin de seansları izlemesine izin verilerek bu programın evde de devamı sağlanır

BENİ ORAYA GÖTÜR Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp