Bobath Terapisi Nedir?

Bobath Terapisi Nedir?

Bobath Terapisi Nedir?

Bobath Terapisi (nörogelişimsel terapi), tüm dünyada yeni doğan döneminden sonraki fizyoterapi yaklaşımlarında temel olan bir terapi yöntemidir. Çocuk ve yetişkin rehabilitasyonunda kullanılan, bilimselliği ve etkinliği yüksek, dünyada en çok tercih edilen fizyoterapi yöntemlerinden biridir. İlk olarak 1948 yılında Berta Bobath tarafından uygulanmıştır. Özellikle Serebral Palsi'de eşlik eden problemlerin varlığı ne olursa olsun uygulanabilir. Ayrıca hareket bozukluğuna, duyusal ve motor gelişim geriliğine sebebiyet veren diğer tablolarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Terapi kısmında özel terapötik tutuşlar, pozisyonlamalar, stimülasyon ve fasilitasyon teknikleri kullanılır. Bu sayede vücudun kendi kendini ve ortamda vücudunu algılamasını, hareketi değiştirmeyi, vücut kısımlarının hissedilmesi sağlanır, tutuşlar ve pozisyonlamalar ile tonus regülasyonu düzenlenir.

Bobath Terapisi Hangi Durumlarda Uygulanır ?

  • Kafa travmaları
  • Serebral Palsi
  • Omurilik yaralanması
  • Nörolojik Rahatsızlıklar
  • İnme (SVO)

Bobath terapisi bir metot veya teknik değildir. Rijit değil değişkendir ve kullanılmaya başlandığı yıllardan günümüze kadar bilimsel veriler ışığında gelişim ve değişim göstererek gelmiştir. Çocuklarımızda temel problem postral kontrol, hareket ve koordinasyonda bozukluklar olsa da kişisel özellikler, genetik yapı, motivasyon, algı, motor deneyimler, çevresel gereklilikler, nöral iyileşme düzeyi gibi faktörlerde çocukları etkilemekte buda standart teknikler yerine dinamik bir yaklaşımı mecbur kılmaktadır.

Daha detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Ümit Can ORUÇ
Fizyoterapist

 

Sağlığa ve eğitime dair blog yazılarımız:

>>Tüm yazılar

...

İletişim Formu

BENİ ORAYA GÖTÜR Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp