Duyu Bütünleme Nedir?

Duyu Bütünleme Nedir?

Duyu Bütünleme Nedir?

Duyu bütünleme fonksiyon bozukluğu, davranışsal problemlerin sürekliliği duyumlar yoluyla alınan bilginin işlenmesindeki, vücudumuzdan ve çevreden alınan duyu bilgisinin bireyin bedenini çevreye uyumlu şekilde kullanmasını sağlayan nörolojik işlem olarak ifade ediyor.

Santral sinir sistemindeki işlevin bozukluk ya da herhangi bir nörolojik sebepten dolayı beyinden gelen bir işlev yetersizliğidir.

Duyu bütünleme başka bir bakış açısıyla; duyu girdimize verilen anlamlı ve amaca yönelik cevaplar oluşturmak için, vücuttan ve çevreden alınan duyu bilgisinin anlamlandırılmasıdır.

Kaç Duyu Organımız Vardır?

 1. Koku,
 2. İşitme,
 3. Dokunma,
 4. Görme,
 5. Tat duyusuyla beraber beynimizde uyarı noktasında 3 duyu organı daha bulunmaktadır bunlar,
  1. Proprioseptif duyu
  2. Vestibüler duyu
  3. İnteroseptif duyu
  1. Proprioseptif duyu beynin ve bedenin farklı parçalarının birbirine ve ortama kıyasla nerede konumlandığını ve nasıl hareket ettiğini bilmesini sağlayan duyudur, yani hareketlerimiz hakkındaki gerekli bilgiyi beynimize veren duyu sistemidir.
  2. Vestibüler duyu denge ve uzaysal uyum duyusuyla ilişkili, motor koordinasyon ve denge duyusuna liderlik eden duyu sistemidir. Yani hareket ve denge sistemi olarak adlandırılabilir.
  3. İnteroseptif duyu İç organlarımızdan gelen hisle alakalıdır Yani Acıkma, susama, ağrı halleri gibi beynin iç organlarımızla kurduğu iletişimi anlamaya çalışır.

Duyu Bütünleme,

 1. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda
 2. Öğrenme güçlüğü olan çocuklarda
 3. Otizmde (yaygın gelişimsel bozukluklar)
 4. Serebral Palsili bireylerde
 5. Gelişim gecikmesinde (ince motor bozukluk, kaba motor bozukluk, görsel motor bozukluklar, koordinasyon bozuklukları)
 6. İşitme dil konuşma bozukluklarında
 7. Erken doğumdan (prematüre)kaynaklı gelişim gecikmesinde
 8. Genetik ve kromozomal bozukluklar

Gibi birçok alanda uygulanabildiği hastalık/farklılık grubuyla çalışabilir kaba motor, ince motor ve algı motor becerilerini geliştirebilir.

 

Çamlıca Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezimiz bünyesinde yer alan Duyu Bütünleme bölümümüz hakkında bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz.

Sağlığa ve eğitime dair blog yazılarımız:

>>Tüm yazılar

...

İletişim Formu

BENİ ORAYA GÖTÜR Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp