Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi Nedir?

Son zamanların popüler mesleklerinden biri olan ergoterapi nedir gelin hep birlikte bakalım.

Ergoterapi tüm dünyada ''Occupational Therapy'' olarak bilinmektedir. Üniversitelerin ergoterapi lisans programından mezun olan kişiler ''Ergoterapist'' ünvanını almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde ergoterapi en iyi sağlık meslekleri arasında 17. sırada yer alırken, tüm meslekler içinde en iyi meslekler sıralamasında 23. sırada yer almaktadır.

Ergoterapi, bireylerin günlük yaşamlarında bağımsızlıklarını maksimum seviyeye çıkartmayı ve günlük yaşamında katılımı arttırmayı hedefleyen bir sağlık mesleğidir.

En basit tanımıyla ergoterapi, bireylerin günlük yaşamlarında bağımsızlıklarını maksimum seviyeye çıkartmayı ve günlük yaşamında katılımı arttırmayı hedefleyen bir sağlık mesleğidir. Anlamlı ve amaçlı aktivitelerle sağlığı ve refahı geliştiren kişi merkezli bir meslektir. Ergoterapi herhangi bir hastalık, kaza, doğumdan kaynaklı bir patoloji veya yaşlanma sonucu mental (zihinsel), sosyal veya fiziksel yeteneklerde oluşan bozuklukların tedavisinde rol alır.

ergoterapist ne iş yapar

Hepimiz yaşantımızda anne, baba, çocuk, öğrenci, çalışan, arkadaş gibi rollere sahibiz. Ergoterapistler, bireylerin günlük yaşamlarındaki rollerini gerçekleştirme becerileri üzerinde çalışırlar.

Ergoterapi, okupasyonları terapötik olarak kullanan insanların yaşamları boyunca istedikleri ve ihtiyaç duydukları şeyleri gerçekleştirmelerine yardımcı olan tek meslektir. Ergoterapistler, her yaştan ve her kesimden insanın, sağlığını ve iyi olma halini korumayı hedefleyerek hayatlarını dolu dolu yaşamalarını sağlamaktadır. Bu hedefler doğrultusunda ergoterapistler; bireye, okupasyonlara, çevreye ya da bu üç bileşene birden etki ederek bireyin aktivitelerdeki bağımsızlığını, yaşam kalitesini ve toplumsal katılımı arttırmaya çalışır.

Bireyin günlük yaşam aktivitelerini (banyo yapmak, yemek yemek, diş fırçalamak, giyinmek vb. gibi) tekrar yapabilmesi, bu konudaki bağımsızlıklarını kazanmaları ve durumlarını en üst seviyede sürdürebilmeleri için ergonomik yaşam temin edilmeye çalışılır. Ergoterapist, kişinin hayata adapte olmasını sağlayan teknikleri ve araçları sunar. Bunları kullanmayı öğretir, kullanmasına eşlik ederek yardımcı olur.

Ergoterapistler detaylı bir anamnez, klinik gözlem ve standardize testler ile kapsamlı bir değerlendirme yapmaktadır. Ergoterapistler; bireylerin fiziksel, bilişsel, çevresel, duyusal, duygusal, sosyal alanlarını değerlendirir. Değerlendirme sonucunda da kişiye özel müdahale planı oluşturmaktadır.

Ergoterapistlerin Çalışma Alanları Nelerdir?

 • Pediatrik Rehabilitasyon
 • Psikiyatrik Rehabilitasyon
 • Onkolojik Rehabilitasyon
 • Mesleki Rehabilitasyon
 • El Rehabilitasyonu
 • Kognitif Rehabilitasyon
 • Toplum Temelli Rehabilitasyon
 • Geriatrik Rehabilitasyon
 • Engelli Rehabilitasyonu
 • Nörolojik Rehabilitasyon
 • LGBT'li Bireyler
 • Mülteciler
 • Tüm Dezavantajlı Bireyler

Ergoterapist Büşra KÜKA

Sağlığa ve eğitime dair blog yazılarımız:

>>Tüm yazılar

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Ergoterapi

26.10.2022 12:35:46

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluklarında Ergoterapistler Neler Yapar?

Devamı

Down Sendromunda Ergoterapi

26.10.2022 12:30:39

Ergoterapistler down sendromunlu bireylerin tuvalet, beslenme, giyinme, yemek yeme gibi kendine bakım aktivitelerinde bağımsız olmalarını hedefler.

Devamı

Otizmde Ergoterapi

26.10.2022 12:20:28

Ergoterapistler klinikte otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarla çok fazla çalışırlar. Otizm spektrum bozukluğunda ergoterapistler neler yapmaktadırlar?

Devamı

Artrit Farkındalığı Günü

12.10.2022 17:32:50

Bugün 12 Ekim Dünya Artrit Farkındalığı Günü

Devamı

Kekemelik Farkındalık Günü

22.10.2022 17:17:03

Konuşma akıcılığını bozan kekemelik, tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir.

Devamı

Pediatride Ergoterapi

23.09.2022 17:26:24

Pediatrik ergoterapistler; çocukların bağımsızlıklarını kazanmasına, çocukların rollerini gerçekleştirebilmesini ve sosyalleşmesi için gereken ince motor becerileri, duyusal motor becerileri ve görsel motor becerilerin gelişimini sağlayacak çalışmalar yapar.

Devamı

Ergoterapi Nedir?

23.09.2022 15:10:06

Ergoterapi, bireylerin günlük yaşamlarında bağımsızlıklarını maksimum seviyeye çıkartmayı ve günlük yaşamında katılımı arttırmayı hedefleyen bir sağlık mesleğidir.

Devamı

Otizmli çocuğu olan ailelere tavsiyeler

14.09.2020 12:21:10

Otizmli bir çocuğa sahip olmak tüm aileyi etkiler, zaman alıcı ve sıkıntılı olabilir. Çocuğunuz gibi ailenizin de fiziksel ve duygusal sağlığına dikkat edin.

Devamı

Duyu Bütünleme Odamız faaliyete geçti

13.09.2022 12:47:46

Duyu bütünleme eğitimleri için yeni teknolojileri kullanarak hazırlanan odamız ve uzman eğitimcilerimiz hazır.

Devamı
...

İletişim Formu

BENİ ORAYA GÖTÜR Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp