İletişim Güçlüğü Nedir?

İletişim Güçlüğü Nedir?

İletişim Güçlüğü Nedir?

Kendini ifade etmede sorunlar yaşayan bir çocuğun çoğu zaman kendisinde iletişimi başlatma güveni bulamaması, başlattığı iletişimi konu ve duruma uygun devam ettirememesi veya konunun genel çerçevesinde bir sonuca bağlayamamasıdır. İletişim bu durumlarda başlamada, sürdürmede ve sonuçlanmada ya aksar ya da farklılık gösterir.

İletişim Güçlüğü Yaşayan Çocuğun Belirtileri Nelerdir?

Bireyin bulunduğu ortamda diyalog kurabileceği ve ya sözel olmayan yollardan iletişim kurma konusunda güçlük çekmesi, çevresindeki insanların iletişim şekline ya da konunun içeriğinde uyum sağlayamaması olarak gösterilebilmektedir.

Bunun yanında iletişim güçlüğü olan kişiler konuşma sırasında sırayla konuşmak, konuşma sırasının kendisinde olduğunu anlamak, sorular sormak, sorulara uygun ve istenilen gibi cevap vermek gibi sosyal iletişim kurallarını uygulama ya da kavrama konusunda problem yaşamaktadır.

Bu durumların başlıca özelliklerinden bahsetmek gerekirse de; merhabalaşma gibi sosyal iletişimi başlatan veya karşıdakinin durumu hakkında bilgi almak için sorulan ''Nasılsın*, Ne yapıyorsun? gibi iletişimi dinleyenin ihtiyacına göre yönlendirme becerisine sahip olmama, kendi yaşadığı geçmişi anlatamama veya anlatma kurallarını kavrayamama, açık olarak belirtilmeyen konuları anlamada ve anlatmada güçlük çekmedir.

İletişim Güçlüğü Zamanla Düzelir mi?

İletişim güçlüğüne müdahale edilmeden zamanla düzeleceğini düşünmek doğru değildir. Müdahale edildiğinde dahi boyutu ve ilerleyişi bile değişiklik göstermektedir. Zamanla daha iyiye gittiği gözlemlenirken yetişkinlikte de devam ettiği de olasıdır. İletişim güçlüğü olan çocuklar, sosyal ortamlarda akranlarıyla eş davranışlar ya da iletişim düzeyi gösteremedikleri için dışlanabilir hatta akran zorbalığına da uğrayabilirler. Sosyal alanda yaşadıkları bu olaylar kişilik gelişimlerini etkilemekte hatta başka problemlere de yol açabilmektedir.Bu nedenle fark edildiği an müdahale edilmelidir.

İletişim Güçlüğü İçin Ne Yapılmalıdır?

İletişim güçlüğü yaşayan çocuklar için konuşma terapisi gerekmektedir. Ancak konuşma terapisinden önce; çocukların ebeveynleri ile görüşmeler yapılmalı, çocuğun sosyal yaşamındaki diğer bireyler ile olan iletişimi de gözlemlenmelidir.

Çocuğun iletişim güçlüğü yaşadığı kararına varılmadan önce bu güçlüğü etkileyen veya herhangi başka bir nedenden dolayı iletişimde aksaklık olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun için tüm tetkikleri ve tedavileri yapılmış olması gerekmektedir. Bu tedavi süreçlerinde aile bireylerinin de sürece dâhil edilmesi son derece önemlidir. Her çocuğun kişisel yapısı analiz edilmeli ve bireye özel bir terapi süreci devreye alınmalıdır. Ayrıca terapi ve davranış yöntemlerinin yeterli olmadığı durumlarda da psikologdan yardım alınmalıdır.

Mehtap DAL
UZMAN ÖĞRETİCİ

 

Sağlığa ve eğitime dair blog yazılarımız:

>>Tüm yazılar

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Ergoterapi

26.10.2022 12:35:46

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluklarında Ergoterapistler Neler Yapar?

Devamı

Down Sendromunda Ergoterapi

26.10.2022 12:30:39

Ergoterapistler down sendromunlu bireylerin tuvalet, beslenme, giyinme, yemek yeme gibi kendine bakım aktivitelerinde bağımsız olmalarını hedefler.

Devamı

Otizmde Ergoterapi

26.10.2022 12:20:28

Ergoterapistler klinikte otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarla çok fazla çalışırlar. Otizm spektrum bozukluğunda ergoterapistler neler yapmaktadırlar?

Devamı

Artrit Farkındalığı Günü

12.10.2022 17:32:50

Bugün 12 Ekim Dünya Artrit Farkındalığı Günü

Devamı

Kekemelik Farkındalık Günü

22.10.2022 17:17:03

Konuşma akıcılığını bozan kekemelik, tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir.

Devamı

Pediatride Ergoterapi

23.09.2022 17:26:24

Pediatrik ergoterapistler; çocukların bağımsızlıklarını kazanmasına, çocukların rollerini gerçekleştirebilmesini ve sosyalleşmesi için gereken ince motor becerileri, duyusal motor becerileri ve görsel motor becerilerin gelişimini sağlayacak çalışmalar yapar.

Devamı

Ergoterapi Nedir?

23.09.2022 15:10:06

Ergoterapi, bireylerin günlük yaşamlarında bağımsızlıklarını maksimum seviyeye çıkartmayı ve günlük yaşamında katılımı arttırmayı hedefleyen bir sağlık mesleğidir.

Devamı

Otizmli çocuğu olan ailelere tavsiyeler

14.09.2020 12:21:10

Otizmli bir çocuğa sahip olmak tüm aileyi etkiler, zaman alıcı ve sıkıntılı olabilir. Çocuğunuz gibi ailenizin de fiziksel ve duygusal sağlığına dikkat edin.

Devamı

Duyu Bütünleme Odamız faaliyete geçti

13.09.2022 12:47:46

Duyu bütünleme eğitimleri için yeni teknolojileri kullanarak hazırlanan odamız ve uzman eğitimcilerimiz hazır.

Devamı
...

İletişim Formu

BENİ ORAYA GÖTÜR Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp