Otizmde Ergoterapi

Otizmde Ergoterapi

Otizmde Ergoterapi

Otizm, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan nörogelişimsel bir farklılıktır. Tanı ve tedavi yaklaşımı ne kadar erken yapılırsa başarı şansı o kadar artar. Tedaviye ve terapiye ne kadar erken başlanırsa yaşam kalitesi de o kadar artar. Ergoterapistler klinikte otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarla çok fazla çalışırlar. Peki otizm spektrum bozukluğunda ergoterapistler neler yapmaktadırlar?

Ergoterapi uygulamalarında aktiviteler günlük yaşam aktiviteleri, yardımcı günlük yaşam aktiviteleri, uyku ve dinlenme, eğitim, iş, oyun, serbest zaman ve sosyal katılım olmak üzere toplam yedi başlık altında incelenmektedir. Bu yedi aktivite alanı başlıklarından birisi de oyundur. Oyun keyif ve haz veren, eğlenceli, rahatlama sağlayan, kendiliğinden gelişen veya organize edilen aktivitelerdir. Ergoterapistler için çocukların en temel aktivitesi ise oyundur ve çocukların oyuna katılımı önemlidir. Çocuklar oyun içinde öğrenmektedirler. Bu yüzden otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda da hangi alanda müdahale edilmesi gerekiyorsa oyun içerisine entegre edilerek yapılmaktadır.

Ergoterapistler;

 • Çocuğun bireysel ihtiyaçlarına odaklanarak günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığını artırmayı hedefler.
 • Aktivitelere katılım ile kendine yeterlilik ve toplumsal katılımı artırmayı hedefler.
 • Aktivite performans alanlarının hepsinde değişik stratejiler ile çalışılır aktivite komponentlerinde bağımsızlık geliştirilir.
 • Beceri için temeller atılır, fonksiyonel beceriler geliştirilir ve maksimum seviyede bağımsızlık kazandırılmaya çalışılır.
 • Duyu bütünlüğünü geliştirmek ile vücudun etkili kullanımını ve adaptif cevapların oluşmasını sağlar, sosyal etkileşimi, sınıf performansını ve katılımı arttırır.
 • Duyusal deneyimlere reaksiyonlarının önlenmesini sağlar.
 • Duygusal reaktivite zorluklarını azaltılır.
 • İnce ve kaba motor becerileri geliştirir.
 • Regülasyonu sağlar.
 • Akademik öğrenmeyi arttırır.
 • Tuvalet, beslenme, banyo, giyinme gibi günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlılıkları giderir.

Ergoterapistler müdahale planı oluştururken ve terapi sürecinde aileyi de dahil etmelidir. Gerekirse çocuğun ev, okul ortamı da değerlendirilip çocuğun bakım vereni, öğretmenleri, akrabalarını da bilgilendirmelidir.

Ergoterapist Büşra KÜKA

 

Sağlığa ve eğitime dair blog yazılarımız:

>>Tüm yazılar

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Ergoterapi

26.10.2022 12:35:46

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluklarında Ergoterapistler Neler Yapar?

Devamı

Down Sendromunda Ergoterapi

26.10.2022 12:30:39

Ergoterapistler down sendromunlu bireylerin tuvalet, beslenme, giyinme, yemek yeme gibi kendine bakım aktivitelerinde bağımsız olmalarını hedefler.

Devamı

Otizmde Ergoterapi

26.10.2022 12:20:28

Ergoterapistler klinikte otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarla çok fazla çalışırlar. Otizm spektrum bozukluğunda ergoterapistler neler yapmaktadırlar?

Devamı

Artrit Farkındalığı Günü

12.10.2022 17:32:50

Bugün 12 Ekim Dünya Artrit Farkındalığı Günü

Devamı

Kekemelik Farkındalık Günü

22.10.2022 17:17:03

Konuşma akıcılığını bozan kekemelik, tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir.

Devamı

Pediatride Ergoterapi

23.09.2022 17:26:24

Pediatrik ergoterapistler; çocukların bağımsızlıklarını kazanmasına, çocukların rollerini gerçekleştirebilmesini ve sosyalleşmesi için gereken ince motor becerileri, duyusal motor becerileri ve görsel motor becerilerin gelişimini sağlayacak çalışmalar yapar.

Devamı

Ergoterapi Nedir?

23.09.2022 15:10:06

Ergoterapi, bireylerin günlük yaşamlarında bağımsızlıklarını maksimum seviyeye çıkartmayı ve günlük yaşamında katılımı arttırmayı hedefleyen bir sağlık mesleğidir.

Devamı

Otizmli çocuğu olan ailelere tavsiyeler

14.09.2020 12:21:10

Otizmli bir çocuğa sahip olmak tüm aileyi etkiler, zaman alıcı ve sıkıntılı olabilir. Çocuğunuz gibi ailenizin de fiziksel ve duygusal sağlığına dikkat edin.

Devamı

Duyu Bütünleme Odamız faaliyete geçti

13.09.2022 12:47:46

Duyu bütünleme eğitimleri için yeni teknolojileri kullanarak hazırlanan odamız ve uzman eğitimcilerimiz hazır.

Devamı
...

İletişim Formu

BENİ ORAYA GÖTÜR Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp